Угледни час „Српска народна традиција — песме уочи Божића”

У уторак, 18. 12. 2018. године у 10:30, у просторијама школе, одржан је угледни час „Српска народна традиција — песме уочи Божића”, у корелацији предмета музичка култура (наставница Сунчица Нешић) и српски језик (наставница Ивана Ковачевић). Час је одржан у одељењима на даљину, а прикључили су нам се ученици са Рехабилитације са наставницом Аном Црногорац и ученици из кућне наставе. Били су присутни и директор и педагог школе.

Наша специјална гошћа путем видео позива је била др Јелена Јовановић, етномузиколог, дописни члан САНУ и члан женске певачке групе ,,Моба“. Причала нам је о томе шта је посао етномузиколога, затим о значају Сунца и повезаности људи са променама у природи. Објаснила нам је значење речи коледо и имали смо прилику да чујемо различите коледарске песме које нам је Јелена певала. Све смо повезали са основним одликама лирских народних песама, посебно коледарских и божићних. На крају смо научили и сви заједно певали песму ,,Ој Стојане, Стојадине“. Том приликом смо научили шта је антифоно певање које је карактеристично за најстарије народне напеве. Надамо се да је овај час почетак једне лепе сарадње са др Јеленом Јовановић.